Gjennom vinteren og våren 2026 har vi fortsatt på arbeidet med å utbedre korrosjonsskader rundt vingefestene på senterseksjonen.
Arbeidet med styrbord fremre hjørne er nå ferdig. Vi viderefører erfaringene fra arbeidet med dette til arbeidet med de tre andre hjørnene. Det arbeides nå samtidig med de tre andre hjørnene.
For styrbord bakre hjørnes del er arbeidet så vidt blitt påbegynt. Her har vi begynt å arbeide med demontering av flottørfeste.
På bakre babord hjørne har vi skåret ut den skadde biten av Webbingen. Her møter vi igjen samme problemstilling som den vi hadde på fremre babord hjørne. Det er ikke mulig å erstatte den demonterte platebiten med en helt tilsvarende plate som den som er blitt kuttet løst. Dette fordi det ikke lar seg gjøre å få stukket denne ned og opp i spaltene mellom vingefestene og bjelkene. Løsningen som vi har valgt er anerkjente innenfor flybransjen. Denne består i å bruke tynnere plater av en høyere materialkvalitet. Platene er delt i to i horisontal planet for å lette jobben med å få dem på plass ned og oppe i spaltene. Utenpå disse platene nagles det så fast en plate av tilsvarende kvalitet som de som ble brukt da flyet ble bygget.
På fremre babord hjørne er nå Webbingen tilnærmet ferdig reparert og flottørfestet er blitt tilbake montert.
Tatt i betraktning at flyet har ligget 70 år i sjøvann er det er forbløffende små korrosjonsskader på senterseksjonen. Likevel er det korrosjon som må utbedres utover den som er åpenbar rundt vingefestene. Dette er i hovedsak korrosjon innvendig i MG 17 rommene. Dette er skader som ikke direkte vil redusere flyets strukturelle styrke, men som likevel må behandles. Hvordan dette skal gjøres har vi enda ikke konkludert på.
Det har også blitt arbeidet mye med glassene over og foran piloten. Glasstaket over piloten med tilhørende skinner og trinser fulgte med opp da flyet ble hevet i 2012. Etter at glasset er blitt rengjort og noe utbedringsarbeid er blitt gjort på skinnene, er dette nå tilbake montert over cockpit. Frontglasset foran piloten med tilhørende rammer manglet helt da flyet ble hevet. Rammene er nå rekonstruert og nye plexiglass er blitt laget og det hele er blitt montert.
Også Hooden begynner nå å ta form. Trekonstruksjonene er blitt rekonstruert og det som var igjen av den originale Hooden er nå intrigert i konstruksjonen. Nye plexiglass blir laget fortløpende, og nye aluminiums lister lages og skrus fast for å sikre glassene. Det gjenstår enda å lage en ny luke med hengsler over telegrafistens posisjon.
Fremme på Kanzel seksjonen er luken over skytteren ferdig og montert. Det arbeides enda med den kompliserte rekonstruksjonen av glasshuset over navigatørens sitteposisjon. Arbeidet er svært krevende siden det hverken finnes tegninger eller virkelig gode bilder av denne konstruksjonen. Det som ytterligere vanskeliggjør dette arbeidet, er at de bildene vi har til rådighet viser at flyene har blitt levert med en rekke variable løsninger for dette glasshuset. Etter at rammene først ble bygget av aluminiums rør, har en nå i stedet for valgt å lage rammene i aluminiums flattjern. Disse nærmer seg nå å bli klar for å bli sveist i sammen.